Skip to content Skip to footer

UV Floresans Yöntemi ile Gaz Formundaki Hidrokarbonlarda ve LPG’de Kükürt Analizi

UV Floresans Yöntemi ile gaz formundaki numuneler için kükürt analizi hangi test metotlarına göre yapılmalıdır?

ASTM D6667: Standard Test Method for Determination of Total Volatile Sulfur in Gaseous Hydrocarbons and Liquefied Petroleum Gases by Ultraviolet Fluorescence

Bu test yöntemi, gaz halindeki hidrokarbonlar ve sıvılaştırılmış petrol (LP) gazlarındaki toplam uçucu kükürtün belirlenmesini kapsar. 1 ila 100 mg/kg aralığında kükürt içeren doğal, işlenmiş ve nihai ürün malzemelerinin analizine uygulanabilir.

UV Floresans Yöntemi ile toplam kükürt analizi neden önemlidir?

Yakıt amaçlı kullanılan LPG’nin kükürt içeriği SOx emisyonuna yol açarak motor ve egzoz sistemlerinde korozyona yol açabilmektedir. Petrol ve kimyasal rafinasyonda kullanılan bazı proses katalizörleri, besleme stoklarındaki kükürt içeren malzemeler tarafından zehirlenebilir. Bu test yöntemi, proses beslemelerindeki kükürtün belirlenmesi, bitmiş ürünlerdeki kükürtün ölçülmesi için kullanılabilir.

ASTM D6667’ye göre toplam kükürt cihazının çalışma prensibi nasıl olmalıdır?

Gaz halindeki numuneleri enjekte etmek için ısıtılmış bir numune vanası kullanılır. LPG numuneleri, ısıtılmış genleşme odasına bağlı bir numune alma vanası aracılığıyla enjekte edilir. Gaz halindeki numune daha sonra, oksijen bakımından zengin bir atmosferde kükürtün kükürt dioksite oksitlendiği yüksek sıcaklıktaki bir yanma tüpüne girer. Numunenin yanması sırasında üretilen su uzaklaştırılır ve numune yanma gazları daha sonra ultraviyole (UV) ışığa maruz bırakılır. SO2, UV ışığından gelen enerjiyi emer ve uyarılmış kükürt dioksite (SO2) dönüştürülür. Uyarılmış SO2*’den kararlı duruma dönen SO2*’den yayılan floresans, bir fotomultiplier tüp tarafından tespit edilir; ortaya çıkan sinyal, numunede bulunan sülfürün bir ölçüsüdür.

Cihaz manuel mi otomatik mi olmalı?

ASTM D6667’de de belirtildiği gibi LPG numune girişi otomatik sistem ile yapılmalıdır. LPG ve gaz numunelerinde hassas ve tekrarlanabilir sonuçlar elde etmek için cihaz da oto numune örnekleyicisistemine sahip olmalıdır.

TEI Xplorer V toplam kükürt cihazının özellikleri nelerdir?